REJSY MORSKIE

REJSY CHORWACJA 

NASZ JACHT

KURSY ŻEGLARSKIE

REZERWACJA I KONTAKT

BAZA WIEDZY

DO POBRANIA

PŁATNOŚCI

SZKOLENIA ŻEGLARSKIE

SZKOLENIA MOTOROWODNE

GALERIA

POŁĄCZENIA LOTNICZE i

AUTOKAROWE

POLITYKA PRYWATNOŚCI

POGODA W CHORWACJI

POLITYKA COOCIS

BLOG

FAQ

KONTAKT DO ORGANIZATORA:

 

ANDREAS GRAZ   

tel : +49 1727841870 

e- mail: info@graz-web.de 

 DO POBRANIA  

 PŁATNOŚCI     

 SZKOLENIA ŻEGLARSKIE 

 SZKOLENIA  MOTOROWODNE

 GALERIA  

 POŁĄCZENIA LOTNICZE i 

 AUTOKAROWE 

 POLITYKA PRYWATNOŚCI  

 POGODA W CHORWACJI 

 POLITYKA COOCIS 

 BLOG  

 FAQ 

Pogoda dla zeglarzy porywiste wiatry i burze z piorunami sa  dla zeglarzy zywiolem ktorego lepiej unikac sprawdzajac pogode
Pogoda dla zeglarzy kto nie sprawdzi prognozy musi zmierzyc sie z  falami i sila wiatru
Pogoda dla zeglarzy logo zeglarza morskiego

Pogoda dla zeglarzy - Mistral i Burin, to wiatry odpowiednio bryzy dziennej i nocnej.

Kolejny wiatr występujący w Chorwacji  to Sirocco, wieje on w okresie poza tzw. wysokim sezonem od października do maja. Sirocco zwany też Yugo, jak już wieje, to nigdy kilka godzin, zawsze dłużej, nawet tydzień.  Wieje z kierunków S i SE  jego siła zależy od okresu występowania w miesiącach poza sezonem nawet 10 Buoforta przy stanie morze 4-5 Petersena. Hardkorowi żeglarze lubią przed apogeum porywów tego wiatru pożeglować, bo daje on sporo frajdy doświadczonym żeglarzom, nie polecam tego wiatru turystom żeglującym jeden tydzień w roku. Scirocco, to wiatr  gorący i pierwotnie suchy,  zaczyna wiać od pustyni Sahara, przez Morze Śródziemne, gdzie nabiera wilgotności a zatem przynosi chmury i opady deszczu, ogólnie dla żeglarzy nie przyjemny.

Pogoda dla zeglarzy - Leverin ( Levante) oraz Garbic są wiatrami porywistymi, wiejącymi od wschodu, maksymalnie kilka godzin z dużą i bardzo dużą siłą, towarzyszą im burze z piorunami oraz mocne opady deszczu. Wieje najczęściej w godzinach porannych. Lubią go surferzy, żeglarzom nie polecam. Ogólnie oba wiatry nie przyjemne i nie polecam amatorom żeglugi na tych wiatrach żeglować, gdyż niewielu z nich zabiera porządny sztormiak nad Adriatyk a i umiejętności może zabraknąć. Są to jedne z tych wiatrów, które dobrze się obserwuje przez bulaj stojąc w porcie po zawietrznej. Jest to świeży i wilgotny wiatr, niosący mgłę i opady. Wiatr może wystąpić o każdej porze roku, ale zwykle występuje od lipca do października. 

Ostatnim omówionym wiatrem jest Tramontana  mogą go spotkać żeglujący późną jesienią po Adriatyku. Tramontana to zimny wiatr wiejący z północy, przynoszący niską wilgotność, a zatem czyste lub lekko zachmurzone niebo.  Tramontana powoduje nagłe i znaczne spadki temperatury. Może występować na czystym niebie lub przy zachmurzonym niebie z opadami, gdy jest to związane z zaburzonym układem ciśnienia. Ten ostatni przypadek, to tak zwany „ciemny tramontana”,  („ciemny tramontana, bezpieczny deszcz”).

       Pogoda dla zeglarzy - bardzo pomocnym przyrządem na jachcie, zwłaszcza w długiej żegludze, jest Navtex, pozwala on otrzymywać regularne komunikaty pogodowe, ostrzeżenia o zaprogramowanych, edytowalnych parametrach. Pogoda dla zeglarzy jest wtedy pod ręką i będziemy mieli pełną informacje zapisana w pamięci Nawtex, również z mapą izobaryczną, którą skipper może prześledzić, gdy ma na to czas. Zasięg Navtex do 400 km od stacji brzegowych rozmieszczonych po całym świecie, czyni z niego potężne narzędzie. Wszystkie jachty Żeglarza Morskiego są wyposażone w Navtex a na szkoleniach żeglarskich uczymy jego obsługi, programowania i czytania map pogodowych. Navtex jest prostym w obsłudze urządzeniem, przykładowa  Instrukcja obsługi Nawtex jest tu.

Dla jachtów nie posiadających Navtex pozostają:

 

Komunikaty i ostrzeżenia pogodowe przez  radio VHF, nadawane są regularnie przez całą dobę:

Zachodnie wybrzeże Istrii - kanał 73

Zatoka Kvarner do Kornatu - kanał 69

Środkowa Dalmacja - kanał 67

Południowa Dalmacja - kanał 73

Pogoda dla zeglarzy Mistral i Burin, to wiatry odpowiednio bryzy dziennej i nocnej.

Mistral występuje od godziny 10:00 do 18:00 najczęściej wieje z północnego zachodu, siła tego wiatru waha się  od 3 do 5  Beauforta, jest idealna na potrzeby rekreacyjnego żeglarstwa. Burin,  to wiatr słabszy od Bryzy, wieje od lądu, oba wiatry są zjawiskiem znanym, jako bryza dzienna i nocna, ich kierunki wynikają z oddawania ciepła przez wodę i ląd w różnym czasie. Mistral to „dobrotliwy” wiatr, na który życzliwie czekają żeglarze, a zwłaszcza ci, którzy kochają letni sezon pieszczony powiewem tego wiatru. Mistral to wiatr, który wieje każdego dnia z północnego zachodu i jest tworzony przez różnice temperatur między stałym lądem a morzem. Jest dość częsty od wiosny do jesieni, a najsilniejszy w lipcu i sierpniu.Zwykle zaczyna wiać około 9-10 rano, osiągając maksymalną siłę po południu i zanika o zachodzie słońca. Mistral jest ogólnie słabszy na północnym Adriatyku niż na południu.

Dwa kolejne wiatry występujące na wschodnim wybrzeżu Adriatyku cyklicznie, to wiatry ciśnieniowe: Bora i Jugo, występują odpowiednio gdy ciśnienie gwałtownie spada, po czym ponownie rośnie. Bora to wiatr katabatyczny czyli idący w dół  i zimniejszy od otoczenia rozpoczyna swój bieg w okolicach Turcji i Grecji. Obszary, w których mogą wystąpić najsilniejsze podmuchy Bora na Adiatyku: zatoka Triest, kanał Velebit, kanał Vinodolski, zatoka Novigrad, obszary wokół Sibenika, Splitu (w szczególności Vrulja w pobliżu Omis), wybrzeże Makarska, równiny Biokovo, zatoka Zuljan, półwysep Peljesac, rzeka Neretva, zatoka Risan Boka. Wręcz przeciwnie, obszary, w których łagodnieje Bora to: zachodnie wybrzeże Istrii, południowa część Biokova, która rozciąga się w kierunku Trogiru, od wybrzeża Poljice do Dugi Rat, a także wybrzeże Czarnogóry. Krótko mówiąc, kiedy wzgórza przybrzeżne znajdują się poniżej 600 metrów od jachtu a dalej niż 4 kilometry od wybrzeża, występuje łagodniejsza Bora.

       Obserwacja barometru powie uważnym żeglarzom, którego z tych wiatrów można się spodziewać w najbliższym czasie. Żeglarz morski na kursach żeglarskich szczegółowo objaśnia zjawiska pogodowe z jakimi na Adriatyku można się spotkać. Bora to imię, pochodzi od greckiego Boreasa, boga północnych wiatrów najbardziej niebezpiecznego wiatru w Chorwacji !! Bora schodzi z płaskowyżu z kierunku NE północno -wschodniego w dół a więc jego bezpośrednie przyczyny są niewidoczne z poziomu morza, często z tego powodu zaskakuje on żeglarzy obserwujących chmury po horyzont, siła tego wiatru jest sztormowa powyżej 8 Buoforta, utrzymuje się on do kilku dni. Ostrzeżeń meteorologicznych o tym wietrze nie należy bagatelizować. 

Odebrany komunikat  pogoda dla zeglarzy przed wypłynięciem to podstawa,

choć by hipotetyczna możliwość wystąpienia Bory powinna przypomnieć maksymę:  dobry żeglarz sztormy ogląda z portu, jednakże będąc na morzu zaskoczonym, mniej doświadczonym żeglarzom, polecam zrzucenie grota i zrefowanie o 2/3 foka i na  takiej, chusteczce do nosa płynąć z wiatrem a kto tej dobrej rady nie zapamięta, będzie tego żałował. Aby wiedzieć o pogodzie w Chorwacji więcej, polecam zaznajomić się mi. z jej topografią.

 

    Przewidywana pogoda dla zeglarzy, to tylko hipotetyczna możliwość takiego scenariusza, powinni o tym pamiętać żeglarze odpowiedzialni za los załogi i statku. Z tych mi. powodów dobrze jest odebrać ostatnią prognozę pogody tuż przed samym wypłynięciem z portu, równie ważne jest też to, jak zareagować ma skipper, gdy pogoda dla zeglarzy z ostatniej chwili niesie w sobie ryzyko.  Zarządzanie tym ryzykiem jest sporym wyzwaniem, niestety myśląc o pogodzie w Chorwacji w czasie planowanego urlopu trzeba brać to pod uwagę.

Zdaniem Żeglarza Morskiego, skipper nie powinien wahać się z decyzją, niekiedy bardzo trudną np. odwołać wypłynięcie w ogóle lub przesunąć wypłynięcie o kilka lub kilkanaście godzin, czy wypłynąć będąc już na dwóch refach głównego żagla - tej opcji nie polecam. Pogoda dla zeglarzy odpowiedzialnych, powinna być elementem taktyki wcześniej ustalonej z załogą w celu uniknięcia stresowych sytuacji, gdy taka niekorzystna prognoza zostanie odebrana przez kapitana.  Żeglarz powinien  dobierać pogodę żeglowania do swoich umiejętności i doświadczenia załogi. Ponadto zaznajomić się z zastanym stanem technicznym oraz właściwościami nautycznymi i wyposażeniem jachtu przed rejsem. Tak aby przez cały rejs w pełni panować nad bezpieczeństwem załogi i jachtu.

Częsty błędem w takiej sytuacji jest, branie pod uwagę innych, skądinąd istotnych argumentów załogi np. płyniemy bo, przepadną bilety na samolot lub płyniemy bo musimy rano zdać jacht, bo będzie kara, przepadnie kaucja itp. Temu kto tak argumentuje kapitan powinien podziękować za sugestie i przypomnieć zapisy regulaminu jachtu, które obowiązują całą załogę  o co powinien zadbać armator, właściciel jachtu lub organizator rejsu.

Nie jest to główny temat tego artykułu lecz chcąc rozwinąć ten ważny wątek dla załogi i kapitana dotyczący bezpieczeństwa w blogu na witrynie znajdzie się niebawem opublikowany artykuł wszechstronnie omawiając te zagadnienie.

 

Pogoda dla zeglarzy powinna być najważniejszą determinantą - głównym parametrem przy podejmowaniu decyzji o wypłynięciu, bądź o nie wypływaniu w danej chwili, 

powinna być dokładnie i wszechstronnie przemyślana wcześniej i automatyczna w czasie zajścia. Ludzie zapłacili za rejs i chcą żeglować a nie stać w porcie czekając na rozpogodzenie, urlop im ucieka z drugiej strony rozważenia wymaga np. to, że  jeśli wypłynie w złą pogodę, cała załoga może się rozchorować, wejście do kolejnego portu i zacumowanie samemu w warunkach sztormu, to duża rzecz, nawet dla bardzo doświadczonego żeglarza, dlatego wielu żeglarzy jeśli nie zdąży schować się do portu przed nadejściem załamania pogody, woli przeczekać na morzu, niż rozbić jacht o główki portu. Samo refowanie w pojedynkę, też nie jest prostym zadaniem na dużym wietrze, oczywiście zależy to również od wielkości jachtu, żagli i tego czy przygotowaliśmy się przed wypłynięciem z portu do sztormowania. Żeglarz morski uważa, iż żeglarstwo obecnie, to sport i rekreacja a jacht, to nie pociąg czy autobus, którego obowiązuje rozkład jazdy, bezpieczeństwo przede wszystkim.  Prognoza dla zeglarzy nie raz zepsuła komuś urlop a załoga miewa niesłuszne pretensje o to do kapitana, argumentując że zapłacili za rejs a nie stanie w porcie np. dwa z 6 dni planowanej żeglugi.

Pogoda dla zeglarzy w Chorwacji, prognozy meteorologiczne i ich trafność 

człowiek wspierany przez zaawansowaną technikę i technologię nauczył się rozumieć wiele zjawisk pogodowych, pomimo to wiedza ta, jest ciągle nie kompletna i nieprecyzyjna.

    W dalszym ciągu posługujemy się prognozą a wiec przypuszczeniem - hipotezą mniej lub bardziej  trafną, nie mając stu procentowej pewności na temat: jaka dokładnie będzie pogoda w określonym czasie i miejscu. 

   Pogoda dla zeglarzy aby była trafna wymaga obliczeń mega komputerów całego świata, dzień i noc komputery te obliczają algorytmy pogodowe i analizują dane dostarczane przez satelity pogodowe, jednakże pomimo olbrzymiej mocy obliczeniowej tych komputerów, ilość danych dostarczanych jest tak duża, że prognozy pogody są bardziej precyzyjne na krótkie okresy aniżeli na dłuższe. Na przykład prognozy na 12 godzin są  trafne na 95%, a prognoza na miesiąc jedynie w 25%, meteorolodzy ciągle posługują się pojęciami "załamanie pogody", "niespodziewany wiatr czy deszcz" albo że "zima zaskoczyła kierowców" itp. Poniżej wyjaśniam dlaczego tak jest.

Pogoda dla zeglarzy - obserwowane zjawiska pogodowe

nad ziemią i nad wodą, są pochodną zjawisk dziejących się pod ziemią i pod wodą, niewidzialnych dla obserwatora będącego na morzu. Planeta nasza jest w dużym stopniu niestabilna, ruchy tektoniczne, wulkany podwodne i nadziemne, obrót ziemi w okół własnej osi, ruch precesyjny osi ziemi, przyciąganie słońca i księżyca, zakłócają główne prądy oceaniczne, wpływając na ich temperaturę w efekcie nawet zjawiska uformowanych już ruchów mas powietrza ulegają gwałtownym niekiedy zmianom a to powoduje konieczność przeliczania na nowo modeli pogodowych na żądany okres. Jeśli pytamy o prognozę na jutro, zwyczajnie zabraknie czasu na ponowne obliczenia a prognoza upubliczniana jest o skończone już, lecz nie aktualne obliczenia - "załamanie pogody".

 Pogoda dla zeglarzy, Chorwacja

 

    Losy żeglarzy zapisane są w chmurach, 

- ta poetycka przenośnia doskonale klasyfikuje pogodę, jako dominujący czynnik ryzyka związanego z żeglarstwem.

Pogoda dla zeglarzy, równolegle z wyszkoleniem załogi oraz stanem technicznym i dogłębną znajomością jachtu wpływają na bezpieczeństwo żeglarzy oraz jachtu.

    Kto w przeszłości wyczarterował jacht żaglowy na tydzień a o pogodzie w Chorwacji nie wiedział wiele, temu mogła zdarzyć się sytuacja taka, że z siedmiu dni czarteru zmuszony był 6 dni poruszać się na silniku z powodu flauty - braku wiatru o odpowiedniej sile do bezpiecznego żeglowania.

Brzmi znajomo? Znacie to z autopsji? to przeczytajcie ten artykuł do końca.

Prawie każdy żeglarz, zna ten ból, kiedy z tygodniowego urlopu wypoczynkowego przez tydzień słuchał warkotu silnika a na domiar złego poniósł dodatkowe  koszty paliwa. Taka osoba na przyszłość powinna zapamiętać celowość sprawdzenia prognozy pogody  a  termin kolejnego  rejsu wyznaczyć z uwzględnieniem stałych zjawisk pogodowych  występujących na akwenie na którym zamierza żeglować.

Kto po raz pierwszy wybiera się na żagle do Chorwacji, powinien ten artykuł przeczytać do końca, znajdzie tu odpowiedzi na wszystkie mogące pojawić się pytania o pogodę w Chorwacji. W przypadku pytań zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę, odpowiem na indywidualne pytania, np. pogodę w Chorwacji na grudzień  lub czy warto brać sztormiak i kalosze w sierpniu na Morze Północne :)

Z tego między innymi względu, dla Państwa wygody, poniżej jest umieszczona pogoda dla żeglarzy z czterech uznanych przez ludzi morza instytutów pogodowych, które opracowują niezależne od siebie prognozy w oparciu o odczyty danych z własnych satelitów pogodowych, wiedzą one o prognozie pogody w Chorwacji wszystko.

  Dla poprawnego odczytu prognozy z tych map, należy wybrać czas, miejsce (interesujące nas miejsce wybieramy przesuwając obraz myszką np nad Chorwację) oraz interesujące nas parametry pogody: wiatr, opady, temperaturę itp. 

Chorwacka prognoza pogody

Prognoza Ventusky

 

rejsy morskie logo adriatyk sailing

Dlatego gdy na tygodniowym rejsie z nieznaną sobie załogą i często na nieznanym sobie jachcie z czarteru na skippera spada olbrzymia odpowiedzialność, nie należy mieć mu tego za złe, gdy przesunie on swoją suwerenną decyzją wypłynięcie z portu, do czasu ustania zagrożenia pogodowego, bo jak już wspomniano wyżej, pogoda dla zeglarzy to tylko prognoza - hipoteza, która często się nie sprawdza, bo jest zmienna zależną od wielu czynników, które właśnie miały miejsce.

 

Pogoda dla zeglarzy jest częścią większego "obrazka" - Meteorologii - nauki, puki co, nie ścisłej, jedną z dyscyplin żeglarskich, 

której uczy się już początkujących żeglarzy na kursach żeglarskich. Rejsy morskie wymuszają wymogami bezpieczeństwa udział w szkoleniach żeglarskich na tematy związane z prognozą dla żeglarzy.Żeglarz morski prowadzi szczegółowe szkolenia żeglarskie również w tym zakresie. Przekazujemy wiedzę zaawansowaną na tematy tu nieporuszone lub poruszone powierzchownie z uwagi na ograniczone ramy tego opracowania.

Pogoda dla żeglarzy, to nie tylko komunikaty pogodowe, żeglując po Morzu Adriatyckim trzeba znać dla własnego bezpieczeństwa periodyczne zjawiska pogodowe na tym akwenie.

Każdy wielki zbiornik wodny na świecie,: wielkie jeziora, morza czy oceany mają swoje charakterystyczne, powtarzające się cyklicznie zjawiska pogodowe. Pogoda dla zeglarzy, to również znajomość tych zjawisk, występujących w tym samym w przybliżeniu okresie każdego roku, Adriatyk w tym względzie nie należy do wyjątków. 

    Pogoda dla zeglarzy w Chorwacji nie ma tajemnic dla żeglarza morskiego,

zna on wszystkie wiatry wiejące na Adriatyku, ich moc i kierunki z jakich wieją, oraz okresy ich występowania w jego Chorwackiej części, wie jak i kiedy reagować, zna naturalne nie radiowe ostrzeżenia o nadchodzącej zmianie pogody. Wiedza ta, pozwala czuć się bezpiecznie żeglarzom, którzy wybierają się z nami w rejsy morskie.

  Pogoda dla zeglarzy w Chorwacji, jak wyżej wspomniano, również charakteryzuje się takimi stałymi, powtarzającymi się parametrami. Na przykład w  okresie od kwietnia do czerwca, temperatura waha się od 21 do 28 stopni . Z końcem czerwca siła wiatru mieści się w przedziale od 2 do 6 Beauforta. W okresie wakacyjnym rośnie temperatura, średnio do 35 st C  a wiatr słabnie, aż do zaniku, by na jesień wzmóc się ponownie i to jest to, co najbardziej lubią wytrawni żeglarze. 

Okresowo występujące wiatry w Chorwacji, ich kierunki, siła i okresy występowania

Co o wiatrach i o pogodzie dla żeglarzy w Chorwacji, powinien wiedzieć żeglarz?